Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Skæbnetimen nærmer sig for det tidligere Hornbæk Hospital, som lige nu er sat til salg af statens ejendomsselskab Freja. For den 31. januar udløber budrunden og dermed fristen for at smide et bud på den 5.442 kvadratmeter store bygning, som rejser sig midt i Hornbæk blot et stenkast væk fra Hornbæk strand og det blå vand, skriver Turistmonitor.
Kravet til en kommende køber og investor er, at der skal indrettes hotel i bygningen, og alt tyder på, at der bliver flere bud at vælge imellem, når køberen skal findes.
”Vi har oplevet en stor interesse fra mange forskellige investorer,” siger Thomas Endelt Andersen, kommunikationskonsulent i Freja Ejendomme, som ikke kan komme nærmere ind på detaljerne omkring de interesserede købere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026