Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Dette års vinterlukning på Ruths Hotel er blevet anvendt til totalrenovering af værelsesbygningen Strandhuset, faciliteterne i Ruths Wellness samt hotellets hovedkøkken. Omfanget af disse renoveringer har krævet at vinterpausen på Ruths Hotel, der normalvis kun varer et par uger, har varet en hel måned, skriver Nordjyske.
”Trods den forlængede ombygningsperiode, så har ombygningen krævet minutiøs planlægning og effektiv eksekvering for at kunne nå i mål til hotellets genåbning torsdag 2. februar,” oplyser Ruths Hotel i en pressemeddelelse.
I takt med stigende efterspørgsel året rundt, så har investeringen i at opgradere hotellets hovedkøkken været en nødvendighed for at kunne følge med den positive udvikling, oplyses det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026