Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Onsdag blev der fremlagt et nyt bud på, hvordan Odense Friluftsbad kan erstattes med en helt ny attraktion på højde med H.C. Andersen Museet, men med vand som omdrejningspunkt. Anslået pris: 450 millioner kroner.

Af projektbeskrivelsen fremgår både indendørs svømmehal, friluftsbad og sågar et 30 meter højt Odinstårn, skriver Fyens Stiftstidende.

Det var partiet Venstre, som i februar 2022 lancerede idéen om at erstatte friluftsbadet med et nyt stort badeland til en anslået pris på 350-500 millioner kroner.

I stedet valgte By- og Kulturudvalget at bede om et fjerde bud på en løsning, og det er den, som nu foreligger. Tanken er kort fortalt at samle flere funktioner på samme adresse og udvikle det nye multihus til en attraktion i samarbejde med det private marked i form af såkaldte offentligt-private partnerskaber.

Læs hele historien her

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind