Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny sæson står for døren i det nordjyske feriecenter Skallerup Seaside Resort, og det betyder at forberedelserne til den kommende sæson er i fuld gang. Det indebærer igen i år investeringer i yderligere opgraderinger af feriecenteret samt åbningen af det udvidede vand- og spaområde, skriver Turisme.nu.
I sommeren 2022 begyndte feriecenteret således deres hidtil mest omfattende projekt med en udvidelse og renovering af feriecenterets vandland og spaafdeling, og det er dermed 2023-sæsonens store nyhed, når det efter planen står færdigt umiddelbart inden højsæsonen.
“Vores hidtil største investering er det spritnye vandland og en opgradering af vores knap 1.400 kvadratmeter store spaafdeling,” siger Jørgen Høll, direktør i Skallerup Seaside Resort i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026