Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens Dansk Arbejdsgiverforening jubler over, at lovforslaget om at sløjfe Store Bededag vil øge udbuddet af arbejdskraft, trækker det ned i vurderingen, at regeringen med sit lovforslag blander sig i de overenskomster, som arbejdsgiverne selv har indgået med de faglige organisationer, skriver Altinget.

Det fremgår af det høringssvar, som Dansk Arbejdsgiverforening torsdag eftermiddag har sendt til Beskæftigelsesministeriet, og som Altinget har fået adgang til.

”DA finder dog, at lovforslaget går meget langt i forhold til overenskomsterne, når det direkte fremgår, at der er bestemmelser i kollektive overenskomster og aftaler, der ikke skal finde anvendelse. Den type regulering er altid betænkelig,” skriver organisationen.

Læs hele historien her.

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind