Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

København er i år udpeget til World Capital of Architecture af Unesco, og der kommer til at bo tusindvis af arkitekter og mennesker med interesse i arkitektur i København i dagene 2.-6. juni. Her afholder Akademisk Arkitektforening nemlig UIA Verdenskongressen for arkitektur i Bella Center, hvor der forventes omkring 10.000 gæster, skriver Turistmonitor.

En stor del af dem kommer til at tjekke ind på de københavnske hoteller.

”Der er indtil videre reserveret over 4.000 værelser til kongressens gæster. Det svarer til 18.574 hotelovernatninger i løbet af kongresdagene”, siger Mette Lindberg, som er adm. direktør for UIA Verdenskongressen.

Læs hele historien her.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum er rykket videre med en arkitektkonkurrence. Museet forventer 383.000 besøgende om året, og vinderprojektet skal findes i maj 2027.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Log ind