Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter nogle hårde år præget af corona er der store fremskridt at spore for turismen i Nordsjælland. I 2021 var Nordsjælland en af de få destinationer i Danmark, der gik ud med en rekord på antal overnatninger. Og det sker altså igen i 2022, hvor Nordsjælland for første gang runder det magiske tal på en million overnatninger, skriver SN.dk.

Men det er omsætningen, man bør lægge mærke til, mener VisitNordsjællands direktør Annette Sørensen.

”Turismen består af en lang værdikæde og kan derfor ikke måles på overnatninger alene. Man skal se på turisternes samlede forbrug i løbet af deres besøg i Nordsjælland. Udover overnatning tæller det besøg på kulturattraktioner og restauranter, shopping og meget andet,” siger hun.

Læs hele historien her.

 

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind