Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er stadig gode muligheder for at blive en del af Legoland i den kommende sommersæson. Forlystelsesparken slår den 1. april dørene op til en ny sæson, og det kræver altid hundredvis af nye sæsonmedarbejdere, skriver Ugeavisen i Billund.
En stor del af dem blev ansat i forbindelse med den jobdag, som Legoland for et par uger siden holdt i samarbejde med Lego House, Lalandia og Wow Park. Men selvom der på nuværende tidspunkt er ansat 15 procent flere sæsonarbejdere end på samme tidspunkt sidste år, er der et stykke vej, inden forlystelsesparken har fundet alle de nye kolleger, som skal bruges.
”Jobdagen har givet os rigtigt meget. Der kom næsten 1000 mennesker den dag, og det er flere, end der plejer,” fortæller Claus Jeppesen, der er HR-direktør i Legoland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny udvikling: Airbnb-værter mødes af millionkrav fra Skat
28-05-2026
-
Kadeau kåret som Årets Restaurant ved Gastro Awards 2026
28-05-2026
-
Direktør for Hotel Hesselet kåret som årets hotelier
28-05-2026
-
Turismesats styrker økonomien på Schackenborg
28-05-2026
-
Kontorlejligheder brugt til korttidsudleje
28-05-2026
-
Stort kongresnetværk fylder 30 år
28-05-2026
-
Ny oplevelsesrute med afsæt i krigstiden skal styrke grænseturismen
28-05-2026
-
Internationalt: Norsk hotelgigant forventer at ansætte 60.000 på 10 år
28-05-2026