Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er stadig gode muligheder for at blive en del af Legoland i den kommende sommersæson. Forlystelsesparken slår den 1. april dørene op til en ny sæson, og det kræver altid hundredvis af nye sæsonmedarbejdere, skriver Ugeavisen i Billund.
En stor del af dem blev ansat i forbindelse med den jobdag, som Legoland for et par uger siden holdt i samarbejde med Lego House, Lalandia og Wow Park. Men selvom der på nuværende tidspunkt er ansat 15 procent flere sæsonarbejdere end på samme tidspunkt sidste år, er der et stykke vej, inden forlystelsesparken har fundet alle de nye kolleger, som skal bruges.
”Jobdagen har givet os rigtigt meget. Der kom næsten 1000 mennesker den dag, og det er flere, end der plejer,” fortæller Claus Jeppesen, der er HR-direktør i Legoland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA-analyse: Hotelbyggeriet boomer i Aarhus
13-10-2026
-
Scandic Webers får nye ejere og skal renoveres
13-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat
13-10-2026
-
Hotellerne sætter rekord trods fald i overnatninger
13-10-2026
-
Airbnb vokser kraftigt og møder kritik fra HORESTA
13-10-2026
-
Politikere vil tillade mere privat korttidsudlejning
13-10-2026
-
Restaurant Møntergade går ind på frokostmarkedet
13-10-2026
-
Restaurantkæde med Oprah Winfrey søger konkursbeskyttelse
13-10-2026