Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Pizza-eventyret fortsætter for vennerne. For få år siden gik kammeraterne Andreas Aarvig og Nikolaj Engell-Hansen på Marselisborg Gymnasiums innovationslinje. Idéen til den gode pizza og den gode stemning for gæsterne blev født.

Nu åbner de den tredje pizza-restaurant i Aarhus. Det sker i begyndelsen af marts på kanten til Godsbanen, skriver Århus Stiftstidende.

”Det her handler ikke om, at vi skal vokse sig større. Det handler om, at det er fedt at lave det, vi kan lide - og skabe os selv en voksenløn, vi kan leve af. Og så have en masse skønne unge ansatte”, siger Nikolaj Engell-Hansen.

Læs hele historien her

Ny ekspertgruppe skal gøre København mere erhvervsvenlig

Københavns Kommune vil gøre det lettere at drive virksomhed i hovedstaden. Derfor har man nu nedsat en ekspertgruppe med tidligere minister Lene Espersen som formand. HORESTA har indstillet Jesper Marcussen fra Pluto Group til udvalget, hvor han skal være oplevelseserhvervets stemme.

Regeringen lægger op til dyrere kød

Regeringen vil ændre rammerne for dansk griseproduktion med fokus på dyrevelfærd, færre grise og mere slagtning i Danmark. Hvis en ny firepart ikke finder en løsning, er regeringen klar til at lovgive.

Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten

Den danske ølproducent udvider med en ny bar i Beirut som led i en international vækststrategi. Mikkeller vil styrke sin globale tilstedeværelse efter flere år med underskud og ser fortsat store muligheder på de udenlandske markeder.

Log ind