Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Billund Lufthavnshotel har under Martin Ebmarks ledelse gennemgået en usædvanlig stærk udvikling og står nu som et af områdets bedste hoteller. På alle væsentlige nøgletal ligger hotellet helt i front, hvilket kan tilskrives en dedikeret og professionel indsats fra et stærkt lederteam bestående af sales manager Kirsten Paugan, front office manager Denise Dudat og Martin Ebmark samt dygtige og engagerede medarbejdere.
Billund Lufthavnshotel ApS og K/S Billund Hotelopsparing, der ejer hotelejendommen, er del af Proark koncernen, der helt eller delvist ejer 21 hoteller i Danmark og Nordeuropa.
I stor anerkendelse af indsatsen og for at skabe en tættere tilknytning til ProArk koncernen er Martin Ebmark pr. 14.2. udnævnt til direktør i Billund Lufthavnshotel ApS, hvor direktionen fremover vil bestå af Michael Kaa Andersen, ejer af Proark koncernen, og Martin Ebmark.
Billund Lufthavnshotel ApS har valgt at opsige samarbejdet med Zleep og der vil i løbet af kort tid blive udmeldt hvilken hotelgruppe, der sammen med lederteamet i Billund skal fortsætte udviklingen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026