Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når sæsonen på Vejrø Resort lægger fra land, bliver det med en ny køkkenchef bag roret.

For 1. marts tiltræder 27-årige Lasse Zacho Andersen nemlig som køkkenchef på den privatejede resortø, Vejrø.

Det skriver sn.dk.

Lasse Zacho Andersen har tidligere vundet DM i Skills, og de sidste fem år har han været køkkenchef på Støvlet Katrines Hus i Sorø.

Vejrø er ejet af Kim Fornais, der er stifter af og adm. direktør i Saxo Bank. Erhvervsmanden købte den lille ø i 2005, som siden er blevet omdannet til en luksus turistø.

Læs hele historien her

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind