Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De to regeringspartier Moderaterne og Venstre kritiserer en omstridt dansk praksis for at mangle logik og for at møde internationale medarbejdere med ubegrundet mistillid, skriver Politiken.
Udenlandske lønmodtagere, der ellers opfylder alle formelle krav og tjener over den såkaldte beløbsgrænse, kan få afslag på arbejds- og opholdstilladelse og blive udvist af landet, hvis Styrelsen for International Rekruttering og Integration (Siri) vurderer, at deres løn er »usædvanlig høj«. Det kan ifølge Siri give »en vis formodning« om, at ansættelsesforholdet ikke er »reelt«. Det er for eksempel sket for en del kokke, skriver Politiken.
”Jeg synes alt for ofte, at man møder folk i branchen med ubegrundet mistillid. Jeg synes, det er et problem, hvis man ansætter folk til en specialistopgave med en dertil følgende høj løn, at man så har en styrelse, der underkender det og indirekte beskylder virksomheder for at begå bedrageri,” siger udlændingeordfører Mads Fuglede fra regeringspartiet Venstre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026