Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et nyt udsigtspunkt kan være på vej. Det er i hvert fald ambitionen hos en gruppe lokale i og omkring den nordjyske by Fjerritslev.

Her ønsker flere lokale kræfter at få opført en attraktion ved navn Ellipsen, skriver Turisme24.dk.

Ønsket er, at Ellipsen vil blive et tilløbsstykke ligesom eksempelvis Skovtårnet på Sydsjælland.

Initiativtagerne fra Fjerritslev regner indtil videre med, at Ellipsen vil blive 40 meter høj og hvert år tiltrække henved 150.000 besøgende, der vil få mulighed for at tage omgivelserne i og omkring Fjerritslev i selvsyn fra tårnet.

Ikke alle er dog ved at falde i svime over planerne. Der er eksempelvis blevet sat spørgsmålstegn ved, hvordan behovet for parkeringspladser skal efterkommes.

Derudover har flere også forholdt sig til, hvad tårnet vil få af konsekvenser for privatlivets fred for de lokale borgere.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind