Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I løbet af de kommende fire år skal Destination Kystlandet sammen med en række aktører i henholdsvis Spanien, Italien, Slovenien, Rumænien samt Frankrig forsøge at udvikle de enkelte destinationer ved at skabe bedre vilkår for cykelturisme langs kyster, fjorde, åer og andre vandveje. Det skriver Turisme24.dk.

Det skal ske som led i et projekt, der afvikles i regi af Interreg Europe. Det er et initiativ fra EU, der i flere end 30 år har ydet støtte til projekter, som har det til fælles, at omdrejningspunktet for dem alle er, at de skal medvirke til at nedbryde grænser og øge samarbejdet medlemslandene imellem.

Det aktuelle projekt er blevet navngivet ’Cycling Waterways’, går i gang til januar næste år og har et samlet budget på 11,8 millioner kroner, hvoraf godt to millioner kroner er blevet øremærket til den destinationsudvikling, der skal finde sted i Kystlandet.

Læs hele historien på turisme24.dk

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind