Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I starten af november kom det frem, at 68-årige Peter Christian Bühlmann Jensen, særligt kendt som forhenværende direktør på Ruths Hotel, havde valgt at søge nye græsgange efter tre år i spidsen for boutiquehotellet Villa Provence med 39 værelser i Aarhus, som Familien Bühlmann overtog driften af i 2020. Det skriver Turisme24.dk.

Siden har Familien Bühlmann været på jagt efter en kompetent arvtager til den erfarne hoteldirektør, og hun er nu fundet i form af Tina Salling, der kommer fra en stilling som administrerende direktør for Ballen Badehotel og Hotel Strandlyst på samsø, som hun har været øverste chef for siden 2020.

“Tina kommer til Villa Provence med stor branche- og ledererfaring samt et hjerte, der banker for det personlige og nærværende værtskab. Og netop værtskabet er afgørende for succes på Villa Provence, som hver dag byder gæster gennem mange år velkommen på vores skønne franske perle,” lyder det fra Bühlmann.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Hotel Insights samler branchens ledere i København den 19. juni

Hvordan ser udviklingen ud i hotelmarkedet lige nu, og hvad kan branchen forvente i den kommende tid? Det er blandt spørgsmålene, når HORESTA inviterer til Hotel Insights 2026 i København den 19. juni. Her venter en formiddag med nye markedsdata, analyser og inspiration fra branchens centrale aktører.

Marriott runder milepæl med hotel nummer 10.000

Marriott International har åbnet eller overtaget sit hotel nummer 10.000 og markerer dermed en ny milepæl i koncernens globale vækst. Hotelgiganten er i dag repræsenteret i 146 lande og har flere hoteller på det danske marked.

Strawberry passerer historisk milliardomsætning

Den nordiske hotelkoncern Strawberry leverede i 2025 sit bedste resultat nogensinde. Koncernen peger på høj efterspørgsel, stigende international turisme og stærk udvikling i flere storbyer, herunder København.

Log ind