Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er ingen hemmelighed, at Vesterhavet er en af Danmarks helt store turistmagneter. Sidste år var destinationen den næststørste i Danmark med 10.317.000 turistovernatninger inden for Destination Vesterhavets geografi. Det skriver Turisme24.dk.
Samtidig har destinationen også held med at tiltrække turister uden for højsæsonen. I de første fire måneder af 2023 blev der således foretaget 272.275 overnatninger i en seng på et hotel eller feriecenter på destinationen, og det er en fremgang på 114 procent set i forhold til rekordåret 2022.
Nu viser den nye rapport Turismens økonomiske betydning i Destination Vesterhavet, at turistomsætningen også følger med på vækstsporet.
Ifølge de foreløbige økonomiske beregninger i rapporten anslås turismeomsætningen i 2022 således at lande på 10,3 milliarder kroner, og det er hele 2,2 milliarder kroner mere end i 2019.
Samtidig viser rapporten, at det er de udenlandske turister, som har det højeste døgnforbrug. De bruger således 100 kroner mere om dagen, end de danske turister.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026