Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Allerede i december var Fyns to største turistattraktioner, Odense Zoo og Egeskov, ude med jubelmeldinger: 2022 ville blive et rekordår. Og sådan blev det. Det skriver Faa.dk.

Nu ligger tallene der sort på hvidt. Med Egeskov og især Odense Zoo som de store lokomotiver har de fynske attraktioner i alt en klar fremgang sammenlignet med 2019.

Både Odense Zoo og Egeskov havde i fjor det bedste år nogensinde i rene besøgstal. Andre populære fynske attraktioner tæller kunstmuseet Brandts i Odense og det nye Øhavsmuseet i Faaborg.

Alt i alt er tendensen faktisk mere positiv på Fyn, end den er i hele landet, hvor de 50 mest besøgte attraktioner tilsammen havde 24,2 millioner danske og udenlandske gæster mod 27,3 millioner i 2019.

Læs hele historien på faa.dk

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Ny ekspertgruppe skal gøre København mere erhvervsvenlig

Københavns Kommune vil gøre det lettere at drive virksomhed i hovedstaden. Derfor har man nu nedsat en ekspertgruppe med tidligere minister Lene Espersen som formand. HORESTA har indstillet Jesper Marcussen fra Pluto Group til udvalget, hvor han skal være oplevelseserhvervets stemme.

Log ind