Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Antallet af overnatninger i Destination Vesterhavet stiger. En stor del af den udvikling skyldes udvidelsen af Lalandia i Søndervig, der i 2022 omsatte for 646 millioner kroner og åbnede sit tredje badehotel ved forlystelsesparken i Søndervig. Det skriver Turistmonitor.dk.
I første halvår af 2023 var der 16,5 millioner overnatninger på hoteller, feriecentre, vandrerhjem, campingpladser og i lystbådehavne i Danmark.
Det er det højeste antal samlede antal overnatninger fra januar til juni nogensinde og en stigning på 1,1 millioner sammenlignet med første halvår 2022, der havde det hidtil højeste antal for perioden.
Målt på overnatninger er Destination Vesterhavet med 4.035.900 Danmarks næststørste destination efter København.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026