Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med 259.353 besøgende i 2022 var Jesperhus Feriepark på Mors Destination Limfjordens mest besøgte turistattraktion. Og nu tyder noget på, at de mange gæster, ferieparken får besøg af i løbet af et år, også er bragende tilfredse med produktet. Det skriver Turisme24.dk.
I hvert fald har Jesperhus netop vundet prisen Tripadvisor Travellers Choice 2023, som kun gives til de attraktioner, som ligger blandt de 10 procent højeste i gæsteanmeldelserne på hjemmesiden.
Indtil 2021 var Jesperhus Feriepark et familieejet foretagende, men de valgte dog at sælge virksomheden til Skandinaviens største campingkoncern, First Camp, for et uoplyst beløb.
First Camp ejer i Danmark 14 campingpladser ud over Jesperhus. Koncernen selv er ejet af kapitalfonden Norvestor, der udelukkende investerer i nordiske virksomheder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026