Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den kendte danske barkæde Old Irish Pub skal have ny ejerkreds. Det skriver Finans.dk.

Old Irish Pub afslører, at kapitalfonden Standard Investment har købt sig ind for en hemmelig pris. Den nye medejer skal sætte turbo på væksten i Europa med et indledende fokus på ekspansion til Holland og Belgien.

Hidtil har Old Irish Pub været af brødrene Peder og Kristian Blak, mens bestyrelsesformand Christian Ingemann også har en ejerandel.

Hvordan ejerfordelingen nu bliver med Standard Investment ombord, fremgår ikke. Old Irish Pub er i dag den største familieejede pub-kæde i Nordeuropa med mere end 1.800 medarbejdere og 5 millioner besøgende hvert år.

Læs hele historien på finans.dk – kræver login

Martin Rommel klar til finalen i Årets Kok 2027

Martin Rommel fra Restaurant Surt og Sødt i Nakskov er blandt de seks kokke, der har kvalificeret sig til finalen i Årets Kok 2027. Konkurrencen er det officielle Danmarksmesterskab for professionelle kokke og arrangeres af HORESTA og 3F.

Dansk tjenertalent sikrer Danmark podieplads ved WorldSkills2026

En dansk bronzemedalje og to Medallions for Excellence. De tre unge talenter fra hotel- og restauranterhvervet leverede præstationer på imponerende internationalt niveau ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenerelev Linnea Lind Lehner stod for Danmarks eneste medalje ved verdensmesterskabet.

Log ind