Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når Food Festival løber af stablen den 1. - 3. september har deltagerne mulighed for at deltage i et arrangement kaldet BrancheFredag. Arrangementet er skræddersyet til at klæde fødevarebranchen på til udvikling – denne gang med fokus på de mange facetter af bæredygtighed, som fødevareerhvervet rummer. Det fremgår af en pressemeddelelse.
“På Food Festival fejrer vi madkulturen, det gode håndværk og fællesskabet om det gode måltid. Men alt det er jo resultatet af et erhverv, som aldrig hviler på laurbærrene. Derfor ser vi det som en vigtig del af festivalen at give alle vores gode kolleger en mulighed for at finde ny viden, energi, inspiration og samarbejdspartnere til fortsat udvikling i fødevarebranchen” fortæller Anna Lund, direktør for FOOD-Aarhus og Food Festival.
Storkøkkenerne kan til BrancheFredag finde viden og inspiration til at få mere grønt på menuen til arrangementet Planteløftet. Her er masser af konkrete bud på, hvordan det gøres i praksis både nemt og lækkert.
“Der er ingen tvivl om, at fødevarebranchen står over for store udfordringer, som kræver samarbejde i hele værdikæden for at bidrage til klimamålene. Jeg glæder mig over, at der bliver så meget viden og inspiration at hente til BrancheFredag både for store og små virksomheder,” siger Anna Lund.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026