Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når Food Festival løber af stablen den 1. - 3. september har deltagerne mulighed for at deltage i et arrangement kaldet BrancheFredag. Arrangementet er skræddersyet til at klæde fødevarebranchen på til udvikling – denne gang med fokus på de mange facetter af bæredygtighed, som fødevareerhvervet rummer. Det fremgår af en pressemeddelelse.
“På Food Festival fejrer vi madkulturen, det gode håndværk og fællesskabet om det gode måltid. Men alt det er jo resultatet af et erhverv, som aldrig hviler på laurbærrene. Derfor ser vi det som en vigtig del af festivalen at give alle vores gode kolleger en mulighed for at finde ny viden, energi, inspiration og samarbejdspartnere til fortsat udvikling i fødevarebranchen” fortæller Anna Lund, direktør for FOOD-Aarhus og Food Festival.
Storkøkkenerne kan til BrancheFredag finde viden og inspiration til at få mere grønt på menuen til arrangementet Planteløftet. Her er masser af konkrete bud på, hvordan det gøres i praksis både nemt og lækkert.
“Der er ingen tvivl om, at fødevarebranchen står over for store udfordringer, som kræver samarbejde i hele værdikæden for at bidrage til klimamålene. Jeg glæder mig over, at der bliver så meget viden og inspiration at hente til BrancheFredag både for store og små virksomheder,” siger Anna Lund.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026