Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det får stor betydning for både turismen, byens caféer og restauranter og naturligvis borgere i København, når politikerne i borgerrepræsentationen i løbet af efteråret skal vende tommelfingeren op eller ned til forslaget om at stoppe udeservering klokken 22. Det skriver Turistmonitor.dk.
I hotel- og restaurationsbranchens egen organisation, HORESTA, hæfter man sig ved, at hovedparten af de i alt 1.866 personer, der har indsendt officielle høringssvar, er imod begrænsningen.
HORESTA har lige siden forslaget blev stillet været kritiske overfor begrænsningen.
“Der er særdeles ærgerligt, at man ønsker en hovedstad uden sen udeservering. Vi kan også se på reaktionerne på forslaget, at folk er glade for udeserveringen og rent faktisk ønsker mere af den”, siger HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026