Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns Kommune har på det seneste malet turkise cirkler på fortovet flere steder i byen. De skal markere, hvor en udeservering stopper.
Det er gjort for at hjælpe tjenere og gæster med at blive indenfor det tilladte areal og dermed skabe fri passage på fortovet. På nuværende tidspunkt er der tale om en forsøgsordning i udvalgte dele af byen, skriver Berlingske.
Jeppe Møller-Herskind, der er kommerciel direktør hos HORESTA, siger, at branchen selvfølgelig skal overholde de regler, der findes – og hvis cirklerne kan være med til at hjælpe på det, så mener han, at det er en fin og effektiv løsning.
”Men hvis det skal bruges til at være efter restauratørerne, så er det da en kedelig måde at sende et signal i stedet for at føre en dialog med virksomhederne og branchen,” siger han.
Læs hele historien på berlingske.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026