Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er stor forskel på, hvor nemt det er at skaffe medarbejdere til hotel- og restaurationsbranchen i Syddanmark. En rekrutteringssurvey, der er lavet for Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, viser, at 40 procent af de sydjyske stillingsopslag i hotel- og restaurationsbranchen var forgæves i perioden juni til november 2022.
”Inden sommersæsonen 2023 er der stor lokal forskel på, hvor der er medarbejdere at få, og hvor der ikke er”. Det siger Tom Pelle Jensen, der er formand for HORESTA i Region Syddanmark. Det afhænger typisk af, om der er store hoteller og restauranter i området, siger han.
”Hvis der er mange hoteller, så uddanner man mange elever. De små restauranter i dag tager ikke elever, og hvis man ikke sår, så kan man ikke høste”. Han vurderer, at for eksempel Trekantsområdet er mere presset end man er på Sydfyn.
Hør hele indslaget på dr.dk (fra 1.12 min.)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026