Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Naturstyrelsen vil lukke den kommercielle del af den populære turistaktivitet strandsejlads, også kendt som blokarts, indenfor fem år. Det bekræfter Naturstyrelsen overfor Turistmonitor.
Beslutningen ærgrer Colin Seymour, der er turistchef for Rømø og Tønder. “Vi er meget kede af, at det lukker. Vi har et af de bedste steder i Nordeuropa til at lave denne friluftsaktivitet med vores brede, flade sandstrande,” fortæller han.
Samtidig understreger turistchefen, at strandsejlads tiltrækker mange turister og styrker omsætningen på øen. Det vil lokalsamfundet gå glib af når Naturstyrelsens beslutning bliver til virkelighed. Det fjerner også en af Rømøs store mangeårige vartegn.
Baggrunden for at stoppe den kommercielle strandsejlads er ifølge Naturstyrelsen af hensyn til de gæster, der besøger Rømø.
Colin Seymour håber, at der kan findes en løsning, så kommerciel strandsejlads ikke bliver ryddet fuldstændig fra øens turismeudbud.
Læs hele historien på turistmonitor – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026