Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Martin Kerk Schröder, der som 15-årig startede som opvasker på Bov Kro, har sammen med sin mor, Britta Kerk, nu købt og overtaget Bov Kro, der blev sat til salg for halvandet år siden. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
Martin Kerk Schröder glæder sig til de nye udfordringer, når han overtager kroen den 1. maj. Han fortæller også, at han vil fortsætte med at drive kroen, som den er, og byde på god mad og service i det hyggelige miljø. Han beholder alle medarbejdere.
De seneste 14 år har ægteparret Bjartur Petursson og Ragga Jonsdottir ejet kroen, men valgte for halvandet år siden at sætte stedet til salg for knap syv mio. kr. De tidligere ejere ved ikke, hvad der nu skal ske, men de flytter til Fyn, hvor deres børn også bor.
Der er reception på Bov Kro onsdag den 3. maj fra klokken 14.00 til 17.00.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026