Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I denne uge lettede det første fly på den nye, direkte flyrute med SAS fra Jylland til New York. Ruten går ruten fra Aalborg Lufthavn til Newark Liberty International Airport i New York. Der er tre ugentlige afgange, og ruten er målrettet både erhvervsfolk og turister. Det skriver Turistmonitor.dk.
Noget tyder på, at ruten bliver populær. Allerede i går formiddags var der solgt over 80 pct. af billetterne på jomfruturen.
“Det er faktisk pænt for en første tur. Man skal tænke på, at vi fik annonceret ruten lige før juleaften. Nu er vi i fuld gang både i USA og herhjemme med markedsføringen. Og bookingtallene ser ganske fornuftige ud,” siger lufthavnsdirektør, Niels Hemmingsen.
Niels Hemmingsen spår også, at ruten bliver en turistmæssig booster for hele Jylland, fordi tilrejsende amerikanske turister vil tage på oplevelse i det jyske.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bellagroup udnævner ny hoteldirektør
07-07-2026
-
Djurs Sommerland investerer 100 mio. kr. i ny rutschebane
07-07-2026
-
HORESTA vokser med 134 nye medlemmer
07-07-2026
-
HORESTA: Airbnb-vækst øger presset for ny regulering
07-07-2026
-
Cori Hornbæk åbner næste måned med Bocuse-vinder ved roret
07-07-2026
-
Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland
07-07-2026
-
Legoland landede rekordomsætning i 2025
07-07-2026
-
Cabinn Holding leverer rekordresultat
07-07-2026
-
Internationalt: Scandic åbner underjordisk hotel i Stockholm
07-07-2026