Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2022 blev der serveret rigeligt med jomfruhummer, muslinger og kaviar på et af Danmarks mest berømte badehoteller. Ruths Hotel i Gammel Skagen har nemlig formået at lande sit bedste regnskab nogensinde. Det skriver Børsen.
Hotellet satte sidste år rekord på både top- og bundlinjen og endte med et overskud på syv mio. kr. mod 5,7 mio. kr. i 2021. Samtidig voksede omsætningen med 34 pct. og ramte 63 mio. kr.
Trods det stærke regnskab forventer adm. direktør, Tom Boye, ikke, at tallene for 2023 vil nå helt samme højder, da den høje efterspørgsel efter covid-19 er aftaget og badehotellet stadig er presset af høje fødevare- og energipriser.
Det er ikke kun Ruths Hotel, som bliver presset af de høje fødevare- og energipriser. Ifølge Jeppe Møller-Herskind, kommerciel direktør i HORESTA, er det fælles for hele branchen:
“Vi kigger ind i en periode, hvor det er blevet dyrere at være forbruger, og lige nu er forbrugertilliden på sit laveste niveau i 50 år. Det vil kunne have en betydning for hotellernes indtjening, da der er en risiko for, at folk vil være mere tilbageholdende med deres forbrug,” siger han til Børsen.
Læs hele historien på børsen.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026