Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mange hoteller og restauranter i Danmark har svært ved at skaffe kvalificeret arbejdskraft, og udfordringen er kun blevet større efter corona.

HORESTA oplyser i en pressemeddelelse, at 33 procent af restauranterne og 24 procent af hotellerne har haft problemer med at skaffe nok arbejdskraft.

”Det store behov for arbejdskraft skyldes, at der heldigvis stadig er mange, som går ud og spiser og vælger at bo på hotel. Det er rigtig positivt,” siger HORESTAs administrerende direktør, Pia Voss.

Det er dog ikke alle hoteller, som har akut behov for arbejdskraft. Peder Madsen, direktør på Hotel Koldingfjord fortæller, at han overordnet set godt kan se, at hoteller er udfordrede, når der skal rekrutteres.

På Hotel Koldingfjord har man dog ikke travlt med at rekruttere nye medarbejdere, for her gør en anden tendens sig gældende.

”Jeg holder foden lidt på bremsen, for vi skal først se, hvordan 2023 udarter sig,” siger hoteldirektøren til Turisme24.dk.

Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Log ind