Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den stigende mængde autocampere i det danske sommerlandskab har fået AutoCamperRådet, Outdoor Camping Danmark og Kommunernes Landsforening til at arbejde på at finde løsninger, som kan forhindre et såkaldt autocamperkaos.
Et af forslagene er at flytte autocampisterne fra parkeringspladser rundt omkring til autocamperpladser i tilknytning til campingpladser. Men det er autocampisterne ikke interesserede i, skriver Turistmonitor.dk.
Autocampisternes hovedargumenter er, at de typisk ikke har brug for campingpladsernes faciliteter, da autocampere for det meste har installeret el, vand, skraldespande, spildevandstanke og toilet. Derudover handler det for autocampister om at have friheden til at parkere andre steder end på netop campingpladser, bl.a. fordi mange campingpladser kun har åbent i sommerhalvåret.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025