Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu er der måske penge på vej til landets erhvervsskoler, skriver Jyllands-Posten.
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil lover flere penge i et kommende udspil, der bl.a. skal sikre faglært arbejdskraft.
”Jeg deler opfattelsen af, at vi ikke er i mål med at styrke erhvervsuddannelserne. Vi kommer til at mangle arbejdskraft. Det gælder både, når det kommer til at tage sig af flere ældre og flere børn, og når det kommer til flere faglærte, som er helt afgørende, hvis vi skal i mål med den grønne omstilling. Derfor vil regeringen inden for de næste par uger komme med et udspil,” siger Pernille Rosenkrantz-Theil.
Hun bekræfter, at udspillet vil være lig med flere penge, men hun afviser at uddybe regeringens planer.
Løftet fra børne- og undervisningsministeren om flere penge til erhvervsskolerne kommer samtidig med, at 40 arbejdsgiverorganisationer – herunder HORESTA - fagforbund, politiske ungdomspartier og skoler og elever er gået sammen om en fælles kampagne for at råbe regeringen op.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Årets Kok vælger enkel mad derhjemme
12-02-2026
-
Rekordår for overnatninger i Danmark
12-02-2026
-
Sunset-topchef vil styrke fokus og drift
12-02-2026
-
Stærkere salg end ventet hos McDonald’s
12-02-2026
-
Calum køber historisk hotel i Aalborg
12-02-2026
-
Jobopslag deler branchen
12-02-2026
-
Langeland satser på cykelturisme i 2026
12-02-2026