Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu er der måske penge på vej til landets erhvervsskoler, skriver Jyllands-Posten.
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil lover flere penge i et kommende udspil, der bl.a. skal sikre faglært arbejdskraft.
”Jeg deler opfattelsen af, at vi ikke er i mål med at styrke erhvervsuddannelserne. Vi kommer til at mangle arbejdskraft. Det gælder både, når det kommer til at tage sig af flere ældre og flere børn, og når det kommer til flere faglærte, som er helt afgørende, hvis vi skal i mål med den grønne omstilling. Derfor vil regeringen inden for de næste par uger komme med et udspil,” siger Pernille Rosenkrantz-Theil.
Hun bekræfter, at udspillet vil være lig med flere penge, men hun afviser at uddybe regeringens planer.
Løftet fra børne- og undervisningsministeren om flere penge til erhvervsskolerne kommer samtidig med, at 40 arbejdsgiverorganisationer – herunder HORESTA - fagforbund, politiske ungdomspartier og skoler og elever er gået sammen om en fælles kampagne for at råbe regeringen op.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026