Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Børsen har talt med HORESTAs nye kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind om hans nye job, branchens udfordringer og HORESTA opgave deri.
“Jeg har et godt kendskab til hospitalitybranchen i kraft af min tidligere beskæftigelse. Jeg håber på, at branchen flytter sig et sted hen, hvor den får noget mere respekt og får nogle flere sejre – både politisk, men også i folkemunde. Branchen står generelt stærkt, når den samler flere interesser under ét tag.”
Han mener, at hotel- og restaurationsbranchen er med til at drive og skabe væksten i Danmark. Og HORESTA skal understøtte de vækstpotentialer, der er.
”Det, vi arbejder for hver dag, er, at restauratører og hoteller kan koncentrere sig om det, de er gode til.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026