Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
59-årige Claus Bødker havde i går sidste arbejdsdag hos Wonderful Copenhagen, hvor han siden 2014 har været direktør for krydstogtturisme. Med i hans arbejdsopgaver har været direktørtitlen for netværket for den danske krydstogtbranche, CruiseCopenhagen, samt Cruise Baltic, samarbejdsorganet for landene i Østersøregionen (minus Rusland), begge netværk er forankret hos netop WoCo, skriver Standby.dk.
Claus Bødker blev i marts sidste år diagnosticeret med den alvorlige sygdom ALS (Amyotrofisk lateral sklerose). Forleden sagde Claus Bødker til STANDBY.DK:
”ALS betyder blandt andet, at musklerne bliver svagere og svagere. Mit job indebærer blandt andet at rejse rundt og besøger krydstogtrederier, det kan jeg ikke mere i samme omfang. Derfor skal roret overdrages til en ny god person. Jeg er meget åben om dette, og vil nyde livet så meget som muligt mens jeg er her.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026