Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et bredt udsnit af fødevarebranchen deltog i weekenden i Food Festival. For nogle er det de faglige aktiviteter og konferenceprogrammet, der trækker, for andre er det den direkte kontakt med festivalgæsterne.

Christina Wejlemann er som CSR-ansvarlig i Compass Group, der driver 350 kantiner, og hun var på udkig efter inspiration, erfaringer og viden i forhold til at få flere grønne måltider ind i danske kantiner.

 "Men jeg har faktisk også lige her i pausen lavet en mødeaftale med en producent, som jeg tror, vi kan få et rigtig spændende samarbejde med," fortæller hun.

SENESTE NYHEDSBREV

Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser

Scandic åbner i februar 2027 sit første danske Signature Collection hotel på Aarhus Ø. Bassin Seven får 342 værelser og suiter og skal beskæftige omkring 150 medarbejdere.

Log ind