Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Glødende telefoner, markant flere bookinger og mange flere gæster. Det seneste halve år har været gavmildt ved a&o hostels i hovedstaden. Kædens to hostels med i alt 385 værelser og 1.315 senge har oplevet en betydelig vækst i antallet af overnatninger.

Mens 40% af værelserne var lejet ud i januar, så voksede belægningsprocenten til 75 i juli. Størst fremgang er der hos a&o på Nørrebro, hvor belægningsprocenten i samme periode er steget fra 31 til knap 83%, a&o i Sydhavnen ligger lidt under.

”Den store stigning i antallet af gæster skal ses i lyset af, at vi har skruet op for alle typer rejsende. Den største gruppe er danskere, som typisk skal på kort visit i hovedstaden, og så modtager vi i år mange flere grupper fra Tyskland. Samtidig er det især kommet flere amerikanere og svenskere, og overordnet er vi på vej tilbage til belægningsgraden fra før coronatiden,” fortæller Sara Hansen, salgsansvarlig for a&o i Danmark.

Det høje antal overnatninger fortsatte også i august, forklarer a&o, og til trods for generelt svagere økonomiske konjunkturer i Danmark, Europa og Nordamerika, forventer a&o, at hotellerne også vil fastholde en høj belægningsprocent resten af året.

”Helt overordnet er der stadig et stort og opsparet behov for at komme ud at rejse og opleve, og det vurderer vi også, at a&o vil nyde godt af fremover,” siger Managing Director hos a&o Hostels i Danmark, Kasper Rønnow.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum er rykket videre med en arkitektkonkurrence. Museet forventer 383.000 besøgende om året, og vinderprojektet skal findes i maj 2027.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Log ind