Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tyske turister er vendt tilbage til Østjylland i så stor stil, at det overgår tiden inden corona. Antallet af tyske overnatninger ligger således i perioden januar-august 32 pct. over samme periode i 2019, viser tal fra Visitaarhus, skriver JP Aarhus.
På landsplan er antallet af tyske overnatninger blot steget med 16 pct., så direktør Pia Lange Christensen, Visitaarhus, tager det som udtryk for, at tyskerne har en særlig interesse for Aarhus og det østjyske område.
Ifølge formand for HORESTA Region Midtjylland, hotelchef Jakob Beck Wätjen, har de mange tyske overnatninger på hotel givet dobbelt jackpot hos hans medlemmer. Hotelgæster går nemlig ofte på restaurant og spiser, mens sommerhusgæster er mere tilbøjelige til selv at lave mad.
”De er behagelige, høflige og rare, og de er nysgerrige på vores område. Det er dejligt, at Visitaarhus’ indsats for at få dem hertil er lykkedes,” mener han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026