Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kirsten Holm holder K-Bar lukket tirsdag aften. Indehaveren af Københavns ældste cocktailbar kan ikke få folk nok. Samme problem står tusindvis af danske virksomheder med i industrien, i transporten, på byggepladser, værksteder, lagerhaller, på hoteller og restauranter - stort set alle private brancher kæmper for at finde arbejdskraft for at holde hjulene kørende, skriver Jyllands-Posten.

Hun fortæller, at hun siden genåbningen efter corona i februar har haft sværere ved at finde folk end på noget tidspunkt i de 18 år, hun har været i branchen.

”Før havde jeg tre-fire folk til samtale, hver gang jeg manglede en bartender. Nu er det sjældent, at jeg overhovedet får en ansøgning. Jeg har aldrig haft så få ansatte som nu. Vi er seks, og tre af dem er her kun i weekenden,” siger hun.

På grund af manglen på folk har hun bibeholdt det lave antal åbningsdage efter corona. Før var der gang i baren seks dage om ugen, nu er det fire.

Læs hele historien her.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Core Hospitality henter seks ledere internt

Core Hospitality har udnævnt seks ledere blandt egne medarbejdere som led i en ny ledelsesstruktur. Hotelkoncernen ønsker at styrke både talentudvikling og den daglige drift.

Log ind