Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kirsten Holm holder K-Bar lukket tirsdag aften. Indehaveren af Københavns ældste cocktailbar kan ikke få folk nok. Samme problem står tusindvis af danske virksomheder med i industrien, i transporten, på byggepladser, værksteder, lagerhaller, på hoteller og restauranter - stort set alle private brancher kæmper for at finde arbejdskraft for at holde hjulene kørende, skriver Jyllands-Posten.

Hun fortæller, at hun siden genåbningen efter corona i februar har haft sværere ved at finde folk end på noget tidspunkt i de 18 år, hun har været i branchen.

”Før havde jeg tre-fire folk til samtale, hver gang jeg manglede en bartender. Nu er det sjældent, at jeg overhovedet får en ansøgning. Jeg har aldrig haft så få ansatte som nu. Vi er seks, og tre af dem er her kun i weekenden,” siger hun.

På grund af manglen på folk har hun bibeholdt det lave antal åbningsdage efter corona. Før var der gang i baren seks dage om ugen, nu er det fire.

Læs hele historien her.

Sliders lukker efter 12 år

Burgerkæden Sliders lukker sin sidste restaurant på Vesterbro. Ledelsen peger på stigende omkostninger som den afgørende årsag.

Ny pizzakæde satser på oplevelsen

To tidligere Joe & the Juice-profiler åbner pizzakæden Paper Plate i København. Ambitionen er at kombinere New York-inspireret pizza med en stærk gæsteoplevelse.

Log ind