Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kirsten Holm holder K-Bar lukket tirsdag aften. Indehaveren af Københavns ældste cocktailbar kan ikke få folk nok. Samme problem står tusindvis af danske virksomheder med i industrien, i transporten, på byggepladser, værksteder, lagerhaller, på hoteller og restauranter - stort set alle private brancher kæmper for at finde arbejdskraft for at holde hjulene kørende, skriver Jyllands-Posten.

Hun fortæller, at hun siden genåbningen efter corona i februar har haft sværere ved at finde folk end på noget tidspunkt i de 18 år, hun har været i branchen.

”Før havde jeg tre-fire folk til samtale, hver gang jeg manglede en bartender. Nu er det sjældent, at jeg overhovedet får en ansøgning. Jeg har aldrig haft så få ansatte som nu. Vi er seks, og tre af dem er her kun i weekenden,” siger hun.

På grund af manglen på folk har hun bibeholdt det lave antal åbningsdage efter corona. Før var der gang i baren seks dage om ugen, nu er det fire.

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind