Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danskerne har i stor stil holdt ferie i Danmark i denne sommer, selvom åbne grænser igen tillod rejser til udlandet.
Det viser en minianalyse, som Horesta, der er brancheorganisation for hoteller og restauranter, har udarbejdet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.
Ifølge tallene var antallet af danske overnatninger i juni, juli og august markant højere end i samme periode i 2019, før covid-19 medførte restriktioner og i perioder lukkede grænserne.
Samlet foretog danskerne 14,4 pct. flere overnatninger på hoteller, feriecentre, campingpladser og i sommerhuse, vandrehjem og lystbådehavne.
Der var fremgang for samtlige overnatningsformer, men det er især hoteller, som har nydt godt af den voksende indenlandske turisme. Her er stigningen på omkring 26 pct.
Læs hele historien her (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026