Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mindre belysning i restauranten og flere batteridrevne lys på bordene.

Det vil formentlig være et af de eneste energibesparende tiltag, gæsterne på Comwell vil kunne bide mærke i, selvom de ifølge kommerciel direktør Michael Hansen gør alt, hvad de kan for at få hotelkædens omkostninger ned.

“Hvis det ender med, at folk sidder og fryser i et mørkt lokale, forsvinder hele idéen omkring det at tage ud”, siger Michael Hansen til dagbladet Børsen.

Oplevelsen er Comwell ikke alene om. På Hotel Absalon kan gæsterne få en voucher til baren, hvis de skipper rengøringen, og hos lufthavnshotellerne Clarion og Comfort, bliver der kigget på de små tiltag, som at opfordre til at vente en dag med at få vasket håndklædet og slukke lysene i tomme lokaler.

I en ny analyse fra Dansk Erhverv fremgår det, at det netop er udfordringen for flere hoteller, at de ikke kan skære ned på omkostningsniveauet, uden at det vil gå udover gæsteoplevelsen.

Læs hele historien her (kræver login)

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app

Comwell Hotels lancerer en ny app, der giver gæster mulighed for selv at håndtere centrale dele af hotelopholdet. Løsningen skal samtidig frigøre tid i receptionen til de gæster, der ønsker personlig betjening.

Direktørrokade sender Comwell profiler til nye hoteller

Comwell Hotels gennemfører en intern ledelsesrokade på tre hoteller i Jylland og på Fyn. Anne Beth Madsby rykker til Odense, Frederik Jelstrup overtager i Kolding, og kæden skal nu finde en ny hoteldirektør i Horsens.

Log ind