Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det bliver et stort nej tak fra erhvervslivet til regeringens tilbud om at udskyde en del af energiregningen og betale den senere. Det skulle ellers være en håndsrækning til trængte virksomheder, men udsigten til ny gæld er så utiltalende, at mange hellere vil betale den dyre regning med det samme – eller dreje nøglen om.
En af de virksomhedsejere, som siger nej til energilånet, er Piet Klein, adm. direktør hos Restaurant Flammen.
“Det er en ny afdragsordning, som ender med at koste flere penge. Så vil vi hellere rive plasteret af nu og så betale det, det koster,” siger han.
Piet Klein er ikke den eneste, der står over. I en undersøgelse blandt ca. 1400 medlemmer af Ledernes Hovedorganisation svarer tre ud af fire erhvervsledere, at de vil takke nej til låneordningen. Kun 2 pct. svarer ja, mens resten ikke ved det endnu.
Erhvervsministeren fastholder i et skriftligt svart til Børsen, at ordningen er en hjælp til de pressede virksomheder.
Læs hele historien (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026