Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med statsminister Mette Frederiksen (S) i spidsen tillader regeringen, at det offentlige bliver lønførende i forhold til det private. Det kan i hvert fald blive resultatet af udspillet om bedre løn- og arbejdsvilkår for ansatte i det offentlige, som statsministeren præsenterede onsdag. Arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet Flemming Ibsen, påpeger, at det især er lavtlønsområder, der vil blive ramt, skriver Berlingske.
”Der, hvor konkurrence om arbejdskraften mellem det offentlige og private er størst, det er i bunden. Ingeniørerne vil eksempelvis sagtens kunne klare sig i forhold til lønnen. Ingeniørerne, som arbejder i det offentlige gør det på grund af arbejdsvilkår og de emner, som de arbejder med,” siger Flemming Ibsen.
Hos HORESTA er man bestemt heller ikke glad for regeringens initiativ.
Kristian Nørgaard, der er politisk direktør i HORESTA, påpeger, at højere lønninger i den offentlige sektor kan gøre det endnu sværere for den private sektor at skaffe arbejdskraft i fremtiden. Samtidig kan det få som konsekvens, at lønpresset på erhvervslivet bliver endnu større, end det er i forvejen.
”Det her er det sidste, vi har brug for i den private sektor. Vi kæmper med mangel på arbejdskraft i en grad, så det skader væksten. I hotel- og restauranterhvervet har langt de fleste virksomheder oplevet at måtte sige nej til ordrer, fordi de ikke har arbejdskraft nok. Nu bliver de udfordret yderligere i en situation, hvor regeringen i stedet burde bruge kræfterne på at sikre tilstrækkelig arbejdskraft,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026