Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Feriehuse, hoteller og hostels har nydt stor fremgang de seneste årtier, men udviklingen går den forkerte vej for campingbranchen. I dag er der én mio. færre campingovernatninger i Danmark sammenlignet med for 30 år siden, skriver Turisme.nu.

Det skyldes hverken manglende efterspørgsel, investeringslyst, eller at tiden er løbet fra campingpladserne, konstaterer brancheforeningen HORESTA Camping.

”Det skyldes ene og alene et restriktivt campingreglement og underliggende lovgivning, der kontrollerer og begrænser virksomhederne i en sådan grad, at det praktisk talt bliver gjort umuligt at følge med nye udviklingstendenser inden for outdoor-turismen,” fortæller Martin Andersen, sekretariatschef i HORESTA Camping.

Med baggrund i de udfordringer, har HORESTA Camping taget initiativet til stormødet i Fredericia, som for første gang samler hele campingbranchen. Stormødet finder sted den 31. oktober 2022 i Messe C fra kl. 11.00-16.00

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind