Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
To barer og en festarrangør får nu kritik af Alkoholreklamenævnet for at have markedsført alkohol til unge. Det skriver nævnet i en pressemeddelelse til FødevareWatch.dk.
Heraf fremgår det blandt andet, at barerne i sin markedsføring har brugt billeder af unge på under 25 år, ligesom festarrangøren har markedsført konkurrencer og arrangementer ved at opfordre unge helt ned til 15 år til at indtage alkohol. Og dermed har de ifølge Alkoholreklamenævnet overtrådt retningslinjerne for markedsføring af alkohol.
”Det er meget kritisabelt, at der markedsføres alkohol målrettet børn og unge. Samtidig er det uforsvarligt at fremstille det som en positiv bedrift at drikke en masse fadøl på samme dag”, siger formanden for Alkoholreklamenævnet, Marlene Winther Plas, i meddelelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Krogs Fiskerestaurant bygger videre på over 100 års historie
03-09-2026
-
HORESTA glæder sig over momsafklaring for takeaway: Nu skal restauranterne med
03-09-2026
-
HORESTA: Markant reduktion af udeserveringsgebyret er en stor sejr for København
03-09-2026
-
Sidste frist: Tilmeld dig det kollektive søgsmål mod Booking.com
03-09-2026
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Restauranter risikerer at stå uden for lavere moms
03-09-2026
-
Vedtaget: Lavere gebyr for udeservering i København
03-09-2026
-
Optimeet-messen satser mere internationalt i 2027
03-09-2026
-
Københavns Lufthavn sætter ny sommerrekord
03-09-2026
-
Fyn får bedste turismehalvår i flere år
03-09-2026
-
Destination Limfjorden skal finde ny direktør
03-09-2026