Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mefisto åbnede tilbage i november 2003 i Aarhus. Nu får restauranten selskab af en ny fløj, skriver SmagAarhus.

”Det nye Mefisto kommer til at hedde Mefisto Restaurant og Gårdhave, mens det gamle bliver til Mefisto Bistro og Beværtning,” lyder det fra Anders Dahlstrup, der udover Lars Kyllesbech er den anden blandt tre partnere hos Mefisto.

Det er ikke en hemmelighed, at de to idémagere godt kan lide at udfordre sig selv, og derfor har de også gjort sig mange tanker om, hvad det nye og samlede Mefisto skal kunne tilbyde. Én ting er de dog helt sikre på.

Læs hele historien her.

Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser

Scandic åbner i februar 2027 sit første danske Signature Collection hotel på Aarhus Ø. Bassin Seven får 342 værelser og suiter og skal beskæftige omkring 150 medarbejdere.

Log ind