Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mefisto åbnede tilbage i november 2003 i Aarhus. Nu får restauranten selskab af en ny fløj, skriver SmagAarhus.

”Det nye Mefisto kommer til at hedde Mefisto Restaurant og Gårdhave, mens det gamle bliver til Mefisto Bistro og Beværtning,” lyder det fra Anders Dahlstrup, der udover Lars Kyllesbech er den anden blandt tre partnere hos Mefisto.

Det er ikke en hemmelighed, at de to idémagere godt kan lide at udfordre sig selv, og derfor har de også gjort sig mange tanker om, hvad det nye og samlede Mefisto skal kunne tilbyde. Én ting er de dog helt sikre på.

Læs hele historien her.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind