Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Alarmklokkerne har gennem flere år bimlet og bamlet over hotelbranchen. Først langvarige corona-nedlukninger og nu en energikrise, som sender udgifterne på himmelflugt. Zleep Hotel i Billund Lufthavn er ingen undtagelse, men hotellet og dets direktør har en fasttømret tro på, at de nok skal komme gennem endnu en svær tid, skriver ehsyd.dk.
”Vi har lukket vores restaurantområde i løbet af en periode og sat skilte op til hotellets kunder om, at det er vores bidrag til at hjælpe Danmark gennem krisen. Vi oplever udelukkende, at der bliver taget godt imod vores initiativer,” siger Martin Ebmark, der kan konstatere, at hotellet med de mange initiativer er lykkedes med at spare 5.416 kilowatt på tre uger.
Ét er hotellet egne besparelser på forbrugsudgifter. Noget andet er udgiften på indkøb. Martin Ebmark har kaldt samtlige hotellets leverandører til møde på hotellet, hvor han åbent har talt med dem om, hvor de kan hente penge.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Flammen skruer op for væksten i Sverige
01-10-2026
-
Markant interesse for kæmpevent i København i 2027
01-10-2026
-
Museum får 63 millioner til ny udstilling
01-10-2026
-
Four Points Flex Køge står klar efter renovering
01-10-2026
-
Fødevareaktør kalder nyt emballageloft tiltrængt
01-10-2026
-
Halberg Hotels øger overskud og formue
01-10-2026