Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til HORESTA Årsdag var den lyserøde løber rullet ud ved indgangen til Øksnehallen i København, og indenfor var hallens mange tusinde kvadratmeter inddelt i først en forhal med stadeholdere og højborde, og så en stor sal med omkring 100 runde borde, fem storskærme og en scene i midten af rummet, skriver Turistmonitor.
HORESTAs formand Jan Vinter Laursen tog ordet på scenen og bød de fremmødte velkommen.
”Der er sket meget siden sidste årsdag. Både i branchen og i Horesta,” indledte han og henviste til, at branchen igen står over for en udfordrende tid med øgede omkostninger, og at man i HORESTA har nedsat en ny trio til at stå i spidsen for organisationen.
Derefter indtog HORESTAs nye direktion bestående af adm. direktør Pia E. Voss, politisk direktør Kristian Nørgaard og kommerciel direktør Jeppe Møller-Herskind scenen, men årsdagen handlede ikke om dem, slog Pia E. Voss hurtigt fast.
”Det handler om jer. Vi kan godt forstå, hvis I er lidt trætte. De sidste år har været noget af en rollercoaster,” lød det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
EU-parlamentariker undersøger lovbrud i Booking.com-sag
02-10-2023
-
Større kæder og færre nystartede i restaurantbranchen
02-10-2023
-
Højeste nyhed nogensinde i Djurs Sommerland
02-10-2023
-
Kommune vil i turismens top fem: vedtager masterplan
02-10-2023
-
Bornholm sætter kurs mod flere turister
02-10-2023