Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er præcis ni måneder siden, at de russiske kampvogne trillede ind over grænsen til Ukraine. Krigen sendte millioner af ukrainere på flugt fra landet – blandt andet til Danmark, hvor de med en særlov i ryggen har kunnet komme markant hurtigere i job end flygtninge fra andre lande, skriver TV2.dk.

Mange af de ukrainske flygtninge er blevet ansat i servicefag som rengøring og madlavning – for eksempel på hoteller, i restauranter og i turistvirksomheder. Og selvom et økonomisk tilbageslag sandsynligvis lurer på den anden side af nytår, efterspørger næsten hver femte af HORESTA medlemsvirksomheder stadig arbejdskraft, fortæller politisk direktør Kristian Nørgaard.

”Det gør, at vi stadig ser muligheder for at ansætte endnu flere af de ukrainske flygtninge, som er her på en umådelig trist baggrund,” siger han.

Læs hele historien her.

Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027

Regeringen fastholder planen om at sænke momsen på fødevarer og fjerne momsen på frugt og grønt. Den konkrete tidsplan er dog fortsat uklar, og ændringerne ventes tidligst at træde i kraft fra 2027.

Log ind