Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vi er nødt til at kæmpe imod den svære situation. Sådan lyder det fra Franco Cerchiaro, der er medejer af restaurant Divino, pizzariaet Divino samt isbaren Artistico ved Espergærde Havn. Han fortæller, at virksomheden gennem den seneste tid har haft store økonomiske udfordringer på grund af stigende gas- og elpriser, råvarepriser og en forhøjet husleje, skriver Helsingør Dagblad.
”Vi har været nødt til at træffe en svær beslutning, fordi vi er blevet bombarderet med absurd store regninger på gas og el, og samtidig er vores husleje og råvarepriserne steget. Vi har holdt vores priser i ro længe, men det kan vi ikke længere på grund af de kæmpe udgifter,” siger Franco Cerchiaro til Helsingør Dagblad.
Han fortæller, at de to spisesteder vil beholde de nuværende priser på menukortet, men der bliver lagt 10 procent oven i den samlede regning som følge af de forhøjede udgifter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026