Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der har været fuld knald på forlystelsesparkerne i Danmark i år. Gæsterne er med andre ord strømmet til i løbet af 2022, som branchen selv betegner som et rekordår, skriver Turistmonitor.

”Min fornemmelse er, at 2022 bliver en af de bedste sæsoner nogensinde i de danske forlystelsesparker, selvom vi stadig i nogen grad har manglet de internationale turister,” siger Søren Kragelund, som er formand for Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark.

Med al sandsynlighed rammer det samlede besøgstal tæt på eller over de 12 millioner gæster, som de 12 medlemmer af foreningen havde gennem tælleapparatet i 2019, der var det sidste normale år, inden corona gjorde sit indtog.

Læs hele historien her.

Forlystelsesparker satser mere på overnatning

Danske forlystelsesparker har udvidet deres overnatningskapacitet og tiltrækker flere gæster på miniferier. Samtidig efterlyser Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark større anerkendelse af parkernes betydning for turismen og mere fokus i VisitDenmarks markedsføring.

Log ind