3. kvartal 2022, der skal afregnes.
Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når momsindberetningen opleves som en stor opgave, kan det være fordi, der ikke er styr på bilagene og den løbende bogføring, skriver Skattestyrelsen. Derfor er det en god ide at få styr på dette imellem momsfristerne.
Du kan få hjælp til gode momsvaner, til at undgå typiske fejl, og til indberetningen – på skat.dk/huskmoms. Læs fx om de tre gode momsvaner:
- Gem dine bilag – helst elektronisk.
- Bogfør løbende, og brug gerne et regnskabsprogram. Flere programmer kan sende din bogførte data direkte til Skattestyrelsens momsindberetning på TastSelv Erhverv ved hjælp af en API-løsning.
- Kan det trækkes fra? Tjek, hvis du er i tvivl. Brug for eksempel Skattestyrelsens Bogføringsguide, hvor du kan se om mobiltelefonen, mødekaffen eller læsebrillerne kan trækkes fra.
Du finder guiden på dk/bogføringsguiden.
OBS – hvis du har coronalån
Hvis din virksomhed har et coronalån (momslån eller A-skattelån), så vær opmærksom på, at du kan risikere at miste dit/dine lån, hvis du ikke indberetter til tiden. Læs mere om coronalån på www.skat.dk/corona.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026